Výborně zpracované scifi na téma „co by, kdyby Mnichov 1938“. Román je rozdělen na dvě části. Kromě maturitních textů, je to nejdelší věc, kterou jsem byl kdy ochoten číst. Původně se prodával jako jedna nechutně tlustá kniha. V roce 2017 byla nově vydána do dvou dílů.
První by se dal považovat za předválečnou politiku. Je poměrně zbytečně roztáhlá. Nicméně je důležitá pro pochopení situace a postav. Hlavně, pokud tuto část našich dějin neznáte. Teoreticky by stačilo přečíst druhý díl, ale poslední dvě kapitoly prvního dílu jsou velice zajímavé a rozjíždí dynamiku, která nastává okamžitě po otevření druhého dílu.
Druhý díl začíná dle odhadovaného začátku války s Německem, 1.10.1938. Dle mého názoru amatérského "historika" je zpracování války poměrně reálné, jak by to mohlo vypadat. Bojové scény jsou dechberoucí, popsané do neskutečných detailů.
Ze strategického hlediska si autor vyhrál s informacemi, které dnes máme a udělal z nich jednu z možností, jak to tehdy mohlo probíhat, s reálnými postavami a daty.
Spoiler alert!
Historici na toto téma neustále polemizují a kroutí se. Pokaždé řeší čísla, ale na morálku a odhodlanost bojovat zapomínají. Často se zapomíná i na neskutečnou schopnost našeho národa, improvizovat za jakýchkoliv podmínek. Drnek si s touto neznámou hraje a rozvádí ji do několika zajímavých linek. Vlastně se jedná pro nás o nejoptimističtější variantu, která mohla v té době nastat. Konec války má velice nečekaný děj, možná až neuvěřitelný.
Děj je vyprávěn očima mnoha postav a různých národností - politiků, vojáků, civilistů, vědců atd. Část děje je v němčině, angličtině, francouzštině, polštině a ruštině.
Co se mi určitě nelíbilo – super akční, perfektně vyprávěné pasáže, jsou schované za možná až zbytečně dlouhé „ukecané“ části.
Četl jsem komplet PDF verzi. Korektor knihy byl zřejmě opilý, jelikož je plná překlepů. Nové vydání Žáby v mlíku – Neporaženi byla v pohodě, bez chyb.
Mě se knížka moc líbila, jelikož jsem se tímto tématem dlouho zabýval a ukazuje jiný pohled na naše národní trauma.