Sydney Morrell - Viděl jsem ukřižování

Napsal Erouš (») 15. 8. 2016 v kategorii Recenze, přečteno: 652×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Mnichovská dohoda očima zahraničního reportéra. Díky svému vlezle zvědavému přístupu se dostal na místa a k lidem, ke kterým by se jen tak někdo nedostal. Nezaujatě popisuje, čtivou formou nálady společnosti a názory na věc obou stran. Tato kniha se nedá nikde koupit. Po posledním nákladu se jen zaprášilo.

I když od začátku víte, jak to dopadne, i tak je to poutavé čtení. Chvílemi se vám chce smát, chvíli brečet. A jaká byla tehdy nálada, morálka – to se nedá s dnešní dobou srovnávat. Němci nás líčili jako nejhorší zlosyny na světě, což se každý den vyvracelo. Stačilo vyjít na ulici. Těžko představitelná je bezstarostná nálada lidí, tváří v tvář blížící se válce. Třeba přesnost a rychlost mobilizace ještě dnes vyráží dech.

Morrell bez obalu popisuje německou black propagandu, kterou náckové masírovali němce na obou stranách hranice. Jedna z emotivních pasáží je osobní zkušenost vyšetřování Habersbirského masakru, jen pár hodin poté. Či jeho trefné komentáře a na dobu appeasementového šílenství objektivní rozbory hloupé politiky, ignorance, překrucování fakt a přetvářky. Asi jako jediný v Evropě velice dobře předpovídal další postup událostí, které se potom udály…

Málokde najdete objektivnější popis „Mnichovské zrady“. Tahle kniha by měla být povinná.

Štítky: kniha

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.