Protiatomový bunkr 10-z

Napsal Erouš (») 11. 9. 2016 v kategorii Recenze, přečteno: 1499×
foto-clanky/foto-recenze/img-20160909-190757.jpg

Husova, Brno

Na tuhle prohlídku jsem se těšil hooooodně dlouho. Proč? Před nějakými pěti šesti lety, jsem na netu náhodou vyhrabal plány bunkrů pod Petrovem a Špilberkem. Vždycky jsem si říkal, kam ty betonové, Vstup zalomené vstupy na Nových sadech a Husové vedou. Po delším hledání na military stránkách, jsem objevil i pár fotografií, které se zřejmě neměly dostat ven. Vybavení bylo shnilé a prolezlé rzí.

Až chlápek, který to celé spunktoval, mě o tom řekl. Náhodou byl u nás v práci. Bunkr je renovovaný a přístupný. Bomba!

Vstupné 79Kč na osobu jen na samo čučku. Když jsem se ptal na komentovanou prohlídku, borec u pokladny vtipkoval, že je to drahé. Mno 240Kč je dost. Navíc jsou až od 19hod, tj. museli by jsme hodinu čekat. K lístku vyfasujete mapku s drobným popisem. V bunkrech je vždy teplota okolo 10°C. Nicméně nebojte, je tam pár erárních vojenských bund pro největší zmrzlíky.

telefonní ústředna Úvodem nás přivítá Amík v krátkém videu. Zřejmě se jednalo o Zelený baret, jelikož jeho čeština byla vynikající. Filtrovna je celá schovaná za plotem. Hmm, to jsem v bunkrech ještě neviděl. Pravda, lidi dneska kradou všechno. Socialistická restaurace Marcela Ihňačáka potěší nejednoho pamětníka. Velice zachovalá ústředna. Poslední místnost dlouhé chodby je smutným mementem dob minulých – jsou v nich dvoje dveře z cel smrti káznice na Cejlu*.

*Tato budova se taky dlouhá léta diskutuje, jestli ji zachránit či zbourat. Mělo tam být muzeum totalitních režimů, ale to je taky už pár let zpět…

protichemický oblek Zakončení je výstavou věnovanou Václavu Havlovi. Úplně na konci poslední zalomené místnosti je štendr s armádními uniformami (a protichemickou výstrojí). Nevím, jestli se to smí, ale tu uniformu letce v barvě sky blue jsem si prostě musel vyzkoušet. :-)

Než se za vámi zavřou dveře se západkou, které znázorňují, že v historii se nedá jít zpět, pouze dál – dostanete se do posledního úseku. Do regulérní restaurace.

Jednu věc jsem úplně nepochopil. Po celém objektu se válejí krabice plné haraburdí z oné doby. Staré telefony, kabeláž, Leninovy spisy apod. Jestli to tam je schválně nebo neví, kam s tím, jsem se nestačil zeptat. Jinak BOMBA. Hodně velký rozdíl od pohraničních pevností – rozkradených, poničených, mokrých a špinavých. Je to asi nejzachovalejší objekt podobného typu u nás. Doporučuji.

zákaz swingu z období Protektorátu

Komentáře


Komentování tohoto článku je uzamčeno.