Protiatomový bunkr S-7 v Třešti

Napsal Erouš (») 3. 8. 2016 v kategorii Cestovní reporty, přečteno: 1022×

Omezená akce, která se musela rezervovat dopředu na smluvený čas. Je otevřen jen několik dnů v roce. Speciálnost akce i daného bunkru svědčí fakt, že po vjezdu do Třeště nebyla nikde žádná informační cedule. Dokonce i před branou (která byla zavřená) nebylo nic, co by nasvědčovalo tomu, že jsme správně. Vstupné se vybíralo až za rohem budovy, tudíž vypadal objekt opuštěně.

Jedná se o jednu z mnoha staveb na našem území, která měla pojmout velení armády a civilní obrany v případě jaderného útoku nebo živelné pohromy. Čtyř patrový bunkr je schován pod pozemkem, který na první pohled připomíná JZD nebo sklady. Jeho krytí bylo sklad ovoce a zeleniny. Jeden ze vstupních objektů (začíná zde prohlídka) má na povrchu střílny na všechny strany. Od hlavní brány to vypadá jako klasický socialistický domek, který byl v každém JZD. Na první pohled je patrné, že byl projektován rovnou na daný účel. Například přestavěná pevnost Hanička neměla takové pohodlí.

Celým objektem provází průvodce v uniformě ČSLA. Většina přístrojů i přes své stáří stále funguje. Například dálnopis nebo interkom původně napojený po celém objektu. Ve své době byl napojen i na veřejné ampliony civilní ochrany. Vše předvedeno. V nestřeženém okamžiku jsem si prošel celou dekontaminační „tůru“. No, nechtěl bych to podstoupit v reálu. Co je super – bunkr byl deaktivován poměrně nedávno, tudíž je v perfektním stavu a bez koroze. Podobně zachovalý bunkr jsem viděl jen v Budapešti pod Budínským hradem. Škoda jen, že v taktické místnosti nezůstala technika. Doporučuju bunkrologům – je to úplně něco jiného, než na co jste zvyklí.

Třešť je krásné městečko. Hned přes zeď, naproti bunkru, je krásný zámek. Rozhodně stojí za to se projít po centru a přes židovskou čtvrť na staré (dosud funkční) nádraží. V přilehlé budově je muzeum telekomunikačních zařízení české výroby. Vstup je dobrovolný. Většina přístrojů je zapnutá a funkční. Před muzeem stojí dokonalá replika staré telefonní budky. Údajně funkční. Byla však zamčená. L

V nádražní hale je stálá výstava několika set plastových modelů bojové techniky. Vstupné zdarma.

<<< FOTOGALERIE >>>

Hned druhý den poté, co jsem toto začal psát, vyšlo na Streamu video:

https://www.stream.cz/prisne-utajovana-mista/10011457-tajemny-objekt-v-tresti

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.