Potápko Grodek, Polsko 20.-21.8.2016

Napsal Erouš (») 26. 8. 2016 v kategorii Cestovní reporty, přečteno: 1092×

Polska Voda čistá. Hned v úvodu nám jeden z pravidelných návštěvníků kazí náladu – potopené letadlo AN-2 s mrtvými „piloty“ už tu není. Odvezli ho někam do Katowic. Ach jo.

Eura neberou. Jen zlotý. Alespoň karty berou. Vstup 30 zl na den. Dofoukání patnáctky 20 zl, dvanáctky 16 zl. Areál je pěkně udržovaný. Na začátku jsou plechové přístřešky, dál dřevěné altánky. Do vody se jde po třech molech. Potápění se řekne polsky nurkowanie. :-)

zázemí, Grodek

První bójka je přichycena na jednu ze dvou velkých lžící. Hned několik metrů od nich, je malý důlní bagr E-303, hloubka 15m. Je tam studený proud. Zvířené bahno znemožnilo orientaci. Náš doprovod zmizel. Po laně jsme doplavali k budce strážného a fligno parníku Wilhelm, který je tam místo letadla. Super trénovací prolízačka. Buddy nepochopil moje posunky na scénu z Titaniku. :-) Při druhém kole okolo parníku jsem dostal neskutečnou křeč do lýtka. Buddy mi hned podával automatiku. Když jsem se chytl komína, abych nevyplaval, myslel, že mě chytla panika. :-D Spíš chytla jeho, protože nevěděl, co s tím.

délka ponoru: 48min
spotřeba: 190bar
max. hloubka: 16.2m
teplota vody: 21°C

pohoda, klídek, vodárka

Na další nepůjdu, bolí mě hlava. Dekompresní pivko a vodárka za západu slunce. Pohodička. Sledujeme výcvik rescue diverů. Budu muset hodně posilovat, abych to příští rok dal. Rozdělal se gril a každý si mohl udělat to svoje. Tady bylo na jídle vidět, proč má průměrný potápěč 120kg.

Druhý den

Spát v autě bylo hrozné, ale lepší než venku. Zmrzlej s přeskou, optisklou na zádech. Jde se rovnou do vody. Buddy mi utekl. Přidal jsem se ke klukům. Dokopali jsme na hladině k bójce u většího bagru, je asi v 10 metrech. Už z hladiny je vidět jeho obrovské rameno s radlicí. Má docela zachovanou strojovnu. Plavali jsme po laně. Dovedlo nás to k odvodňovací štole. Pak jsme se zamotali, jelikož lanko končilo uprostřed ničeho.  Kompas by bodl.  Rozhodli jsme se pro orientační vynoření. Druhému buddymu teče do půjčené masky. Motá se a rychle dýchá. Musel jsem ho chytit, jelikož začal rychle stoupat. Dlouho jsme potom kroužili kolem parníku. Príma ponor.

délka ponoru: 43min
spotřeba: 150bar
teplota vody: 20°C
max. hloubka: 15.8m

Třetí ponor s kurzistama. Petr Krouman ukázal ideální navigaci pod vodou. Za necelou hodinu jsme prošli všechny podvodní zajímavosti. A to i přes sníženou viditelnost.

Jen jsme vylezli z vody, začal liják, co nám ho slibovali. Ani nemělo smysl se sušit.

teplota vody: 18°C
spotřeba: 200bar
délka ponoru: 49min
max.  hloubka: 16m
3min deko zastávka

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.