Rytíři Bušidó – lord Russel z Liverpoolu

Napsal Erouš (») 27. 8. 2015 v kategorii Recenze, přečteno: 463×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a online

Tahle knížka není pro slabé povahy. Když jsem ji kupoval, měl jsem za to, že jde o filozoficko-historické pojednání o samurajích apod. Nevšiml jsem si dodatku „stručné dějiny japonských válečných zločinů“.

Úvod vystihuje o čem kniha je: Napřed je všemožným způsobem mučili a  pak je brali jednoho po druhém, odvedli se zavázanýma očima hodně daleko a nechali stát. Oběť potom slyšela hlasy a pochodující vojáky, hluk, jako když se zastavuje a nabíjí pušky popravčí četa. Potom přistoupil k americkému pilotovi japonský důstojník a řekl mu: „Jsme rytíři bušidó, vojenská šlechta Země vycházejícího slunce. Nepopravujeme při západu, nýbrž při východu slunce.“

Jestli jste viděli filmy jako Most přes řeku Kwai (The Bridge on the River Kwai), Říše slunce (Empire of the Sun), 6. Batalion (The Great Raid), většina dějů pocházela ze záznamů poválečných soudních procesů. Mnoho z výpovědí přeživších vojáků je v knize popsáno.

Japonci, vedení vojenskou diktaturou, měli vycepovanou samurajskou čest a naprostou oddanost hierarchii velení a císaři. Neuposlechnutí rozkazu znamenalo neposlechnout císaře čili nemožné. Ztratit čest znamenalo hanbu pro něj a celou jeho rodinu. Největší hanbou bylo se vzdát. Očima Japonců byl válečný zajatec, ať civil nebo voják, míň než krysa. Nespáchal sebevraždu, tudíž ztratil čest a nemá nárok na slušné zacházení. Dokonce ani vojáci, kteří bojovali do poslední chvíle, neměli lepší podmínky. Japonské válečné zločiny v Číně byly tak hrozné, že dokonce i Němci se od nich na nějakou dobu distancovali. A to už pomalu plánovali „konečné řešení“.

Kniha je to kvalitně napsaná – dobře se čte. Autor sám byl přítomen některým procesům, tudíž to má z první ruky. S odstupem skoro sta let se dá jen těžko uvěřit, jaké hrůzy si musela celá jihovýchodní Asie prožít. Nedoporučuji ji lidem se slabým žaludkem a přemírou fantazie - některé pasáže jsou popsány do detailu.

Štítky: kniha

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.